Straipsniai

"Puola nauji kenkėjai"

Šiuo metu  ES šalyse nenustatyta, kad bičių populiacijoje būtų mažasis avilio vabalas Aethina tumida ir Tropilaelaps erkių. Tačiau jei šiame regione būtų rasta šių kenkėjų, tai neigiamai paveiktų bičių sveikatą, bitininkystę ir medaus produkciją.

 

EMST ekspertai nustatė galimus rizikos veiksnius

Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) specialistai informuoja, kad Europos Komisijos (EK) prašymu Europos maisto saugos tarnybos (EMST) ekspertai įvertino ir identifikavo šių kenkėjų patekimo į Europą riziką. Bičių kenkėjų invazija yra vienas iš keleto veiksnių, lemiančių bičių šeimų mažėjimą daugelyje ES šalių. Kitos galimos priežastys yra intensyvi žemės ūkio veikla, pesticidų naudojimas, prasta bičių mityba, virusai ir neigiami aplinkos pokyčiai.

Kai k enkėjai patenka su importuojamomis bitėmis

Ši rizika iš esmės labiau susijusi su mažuoju avilių vabalu, nes šį kenkėją vilioja pačios bitės, o Tropilaelaps erkės yra bičių perų parazitai.

ES teisės aktuose nustatyti gyvūnų sveikatos sertifikatai ir bičių judėjimui iš vienos valstybės narės į kitą taikomi reikalavimai. Minėti reikalavimai skirti tokių bičių ligų, kaip amerikinis ir europinis puvinys, galinčių išplisti bitėms judant, profilaktikai ir kontrolei.

ES importo taisyklėse nustatyta, kad iš trečiųjų šalių gali būti importuojamos tik bitės motinėlės ir kamanių šeimos iš biologiškai saugių patalpų. Spiečių ir kolonijų importas draudžiamas pagal teisės aktus, taip dar labiau sumažinama galima ligų ir kenkėjų atsiradimo rizika.

Kai b itininkystėje naudojami iš kitų šalių atvežti bičių produktai

Šių kenkėjų patekimo kartu su bitininkystės veikloje naudojamais bičių produktais iš kitų šalių rizika yra didelė. Ypač reikėtų būti budriems dėl mažojo avilių vabalo. Šį kenkėją itin vilioja bičių kvapas ir jų produktai. Akyla kontrolė ir sertifikatų išdavimas kenkėjais neužkrėstoms siuntoms padeda sumažinti šią riziką.

• Kai kenkėjai patenka su siuntomis, skirtomis ne bitininkams

Visos siuntos iš šalių, kuriose nustatyti minėti kenkėjai, gali būti jais užkrėstos. Tai kelia nerimą, nes nežinia kada ir iš kur jie gali patekti ir į Lietuvą. EMST ekspertų grupė negalėjo pasiūlyti kokios nors apsaugos priemonės, galinčios sumažinti šią riziką.

EMST tikslas  – ištirti visus įmanomus būdus, kuriais kenkėjai gali patekti į ES.

Svarbiausias EMST ekspertų grupės atliktas rizikos vertinimo tikslas buvo ne siekti kiekybiškai įvertinti riziką, o ištirti visus įmanomus būdus, kuriais kenkėjai gali patekti į ES. EMST apžvelgė ir kitas jų patekimo galimybes: vaisių ir daržovių importas, bitininkystės įrankių naudojimas, bičių ir šių kenkėjų (mažojo avilio vabalo Aethina tumida ir Tropilaelaps erkių) laisvas judėjimas. Tačiau tikimybė, kad būtent šiais būdais jų gali atsirasti mūsų šalyje, maža.

Ekspertų grupė reziumavo, kad reikia kurti greito kenkėjų nustatymo metodus. Kitas svarbus aspektas – bitininkų ir kitų žmonių, susijusių su bitininkyste, švietimas ir mokymas, jų žinių, susijusių su bičių prekyba ar gabenimu, atnaujinimas ir gilinimas. Visa tai gali padėti išvengti bičių kenkėjų, darančių labai didelę žalą bitininkystei.

 

Spausdinti