Straipsniai

"Rūpesčių daugiau šiltą žiemą"

Šių metų žiema – labai šilta, todėl dalis bičių šeimų anksti pradėjo auginti perus. Tokios bičių šeimos sunaudojo daugiau maisto. Silpnos perus auginančios bičių šeimos atšalus orams gali ir neišgyventi.

VL nuotr.

Du etapai

Bičių žiemojimas skirstomas į du etapus: pirmąjį – nuo paskutinio bičių apsiskraidymo vėlų rudenį iki pirmųjų perų atsiradimo pavasariop, ir antrąjį – nuo perų atsiradimo šeimoje iki pirmojo apsiskraidymo pavasarį.

Pirmuoju laikotarpiu bičių šeima sunaudoja 0,5–1 kg maisto per mėnesį, bitės būna neaktyvios kamuolyje palaiko 14–28° C temperatūrą. Miršta didesnė dalis senų, cukraus sirupą perdirbusių bičių.

Bičių pavasaris

Kai bičių lizduose jau atsiranda perų, prasideda bičių pavasaris. Lizduose prie perų temperatūra pakyla iki 34–35° C. Šiuo metu miršta daug bičių. Nusilpusios bitės išeina iš avilio, daug jų miršta prie lakos, dėl to jų kūneliai gali užkimšti laką ir bitėms ima trūkti oro. 2015 metų žiemą taip buvo jau gruodžio mėnesį ir sausio pirmoje dekadoje. Šiuo metu irgi gali sutrikti bičių žiemojimas. Kai kuriuose aviliuose medus ima cukruotis, bitės gali pradėti viduriuoti.

Reikia gryno oro

Kaitaliojantis atlydžiams su atšalimais, svarbu patikrinti avilių lakas: ar jose nesusikaupęs ledo sluoksnis, ar jos neužsikišę bičių lavonėliais. Jei reikia, lakos tyliai, nesuerzinant bičių išvalomos, kad į avilį patektų gryno oro, kurio bitėms ypač reikia auginant perus.

Tinka ir laikraščiai

Atsargiai atidarius avilį, sudrėkusias, apšerkšnijusias pagalves pakeičiame sausomis, o bičių lizdus laikinai galima pridengti šilta antklode. Dabar lizdus svarbu gerai apšiltinti, nes niekad bitėms taip nereikia šilumos, kaip auginant perus pavasariop. Bičių lizdus galima apšiltinti laikraščiais, uždedant kelis laikraščių sluoksnius ant lubų.

Gaminama kandi tešla

Šiuo metu bitininkai vielija ar tvarko rėmelius, skuta pikį, lydo vašką, siuva pagalves, tvarko korius sandėliuose, gamina bitėms maistą kandi. Jis ruošiamas iš vienos dalies medaus ir penkių dalių miltinio cukraus. Viską gerai išmaišę paliekame pusei paros. Paskui žiūrime, ar masė nelimpa prie rankų. Jei limpa, tada dar įdedame cukraus. Paruoštus tešlos gabalus po 0,5–1 kg vyniojame į polietileno plėvelę ar maišiukus, darome juose plyšelius bitėms prieiti ir dedame virš rėmelių toms šeimoms, kurias reikia maitinti.

Pagalba badaujančioms šeimoms

Šiuo metu galima paaukštinti tuščius šešiolikarėmius avilius su viena meduve, kad vasaros metu, esant geram medunešiui, galima būtų uždėti po dvi meduves. Badaujančioms bitėms galima duoti medaus. Šeimai imama po 0,5–1 kg kieto medaus, dedama į polietileno maišelį arba naudojame fasuotą medų stiklainiuose ar kibirėliuose. Padaromi nedideli plyšeliai bitėms prieiti ir tada medus dedamas tiesiai ant rėmelių. 1 kg medaus badaujančiai šeimai pavasariop užtenka 8–12 dienų. Jei šeima stipri – trumpesniam laikui.

Tinka ir medaus korys

Galime bitėms duoti korių su medumi iš sandėlio. Tokį korį guldome tiesiai ant rėmelių su žiemojančiomis bitėmis. Atakiuoti medaus šiuose koriuose nereikia: tai bitės sugebės padaryti ir pačios. Po dviejų savaičių, jei medus iš šio korio jau būna suneštas į lizdą, galima uždėti kitą korį su medumi. Tokie tad trys lengviausi būdai padėti badaujančioms bitėms.

Šiuo metų laiku bityne turime dirbti labai tyliai, nes į kiekvieną prisilietimą prie avilio bitės labai jautriai reaguoja, ilgai nenurimsta, dėl to avilyje pakyla temperatūra, bitės ima veržtis į lauką, nuo patirto streso gali pradėti viduriuoti.

Vasario mėnesį bitėms svarbiausia yra ramybė.

Meilutė Močiškytė

Bitininkystės konsultantė

Spausdinti