Straipsniai

"Italijoje bičių avilius apniko pavojingas kenkėjas"

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba gavo iš Europos Komisijos (EK) pranešimą apie Italijos bitininkystės kontrolinėje laboratorijoje nustatytą pražūtingą bitėms kenkėją – bitinį žvilgvabalį (Aetihina tumida). Anksčiau šis kenkėjas buvo vadinamas mažuoju avilio vabalu.

vabalas

 

Tai 3-4 mm pločio ir 5-7 mm ilgio aviliuose parazituojantis vabalas. Per 10-16 dienų išsivysčiusios šių kenkėjų lervos minta medumi, žiedadulkėmis, perais, užteršia korius, priverčia nykti bičių šeimas. Po 3-4 dienų išsivysto vabalai, kurie gali gyventi aviliuose net pusę metų. Efektyvių kovos su žvigvabaliais priemonių šiai dienai nėra žinoma.

Italijos sveikatos ministerija patvirtino nacionalines priemones šiems parazitams stebėti ir naikinti. Pietų Italijos Redžio Kalabrijos žemės ūkio universiteto darbuotojai pastatė jaukus (t.y. specialius avilius) vabzdžiams vilioti, vadinamus „nucleus“, vietose, kuriose buvo didžiausia šių kenkėjų buvimo tikimybė. Aptikus mažųjų avilio vabalų, visi „nucleus“ tipo aviliai buvo dezinfekuoti panaudojus toksines dujas ir šaltį. Išnaikinus visus kenkėjus specialiuose aviliuose, imtasi kontroliuoti visus bitynus 20 km spinduliu nuo vietos, kur buvo aptikti žvigvabaliai. Nustačius mažojo avilio vabalo lervų ar suaugusių vabalų, turi būti sunaikintas visas bitynas, žemė aplink užkrėstus avilius ir bityną apdorota biocidinėmis priemonėmis.

Europos Sąjungos (ES) valstybėse šis parazituojantis ir labai pavojingas bičių šeimų naikintojas 2004 m. buvo aptiktas Portugalijoje, tačiau pavykus skubiai išnaikinti parazitus, kitose valstybėse jie nepaplito. Mažasis avilio vabalas kildinamas iš Afrikos žemyno, tačiau buvo paplitęs JAV ir Australijoje. Spėjama, kad šie kenkėjai atkeliavo į kitus žemynus ir valstybes su laivais gabenamomis prekėmis.

ES importo taisyklėse nustatyta, kad iš trečiųjų šalių gali būti importuojamos tik biologiškai saugios bičių motinos ir kamanių šeimos. Spiečių ir bičių šeimų importas draudžiamas, siekiant sumažinti galimą riziką patekti bičių užkrečiamųjų ligų sukėlėjams.

VMVT inf.

Spausdinti