Straipsniai

"Avilio drėgmė bitėms nepagaidaujama"

Posted in Straipsniai

Atsižvengiant į oro pokyčius rudens, pavasario ir vasaros laiku reikia orentuotis į fenologinių (gamtos) reiškinių kalendorių. Dėmesį reikia atkreipti ne į kalendorių, kabanti ant sienos, o į orą, esantį už lango.

Praėjusiais metais (2012), šalta žiema ir sniegas prasidėjo apie sausio 20 dieną, ir tai truko apie mėnesį. Kovo pradžioje buvo pastebimas atšilimas, o kovo antroje pusėje temperature pakilo net iki 14-17 laipsnių, švietė saulutė, visos bites jau apsiskraidė. Šiais metais pašalo ir pastovus šaltukas be atlydžio laikėsi iki vasario mėnesio. Vasari orai ėmė šilti, atodrėkis, bites jau sujudusios, pašvietus saulytei jau kaikurios šeimos bando lysti į lauką, bet dar neapsiskraido (bent iki šiol).

Žiemos metu besikeičiant orams ne pro šalį butu pakoreaguoti ir kaikuriuos bičių paruošimo žiemojimui momentus.

Jeigu bites šiltai apklotos, lakos susiaurintos, o lauke atšilimas, o bitės dar neturi perų, patartina šonines kamšas atitraukti, o lakas šiek tiek praplatinti. Nes priešingu atveju bites jau vidurį žiemos gali pradėti auginti perus. Ankstyvi perai bites apsunkina. Daugiaaukščiuose bedugniuose aviliuose bites žiemoja atviru dugnu. Tačiau jeigu jau bites augina perus, tai jų “atvėsinti” jokiu būdu nebegalima.

Bitėms labia neigiami dažnai besikeičiantys žiemos orai, kai kelios dienos šaltos, kelios dienos atlydis ir vėl paspaudžia šaltukas. Tokiu etu aviliuose gali gausiai kauptis drėgmė, vandens kondensatas krenta ant avilio sienų, leidžiasi žemyn ant dugno, kaupiasi ant pagalvės…

Susikaupusi drėgmė per didesnius šalčius labia šaldo avilio lizdą. Drėgmė labia pablogina bitelių žiemojimo kokybę. Gali pradėti pelyti neaptupti koriai, rūgti medus, gesti bičių duonelė, suaktyvėti ligų sukelėjai ir t.t.

Norint išvengti šių neigiamų pasekmių patartina avilyje esančią vidinę drėgmę sumažinti. Tai galima padaryti praplėtus avilio laką apie 3 cm.kiekvienam avilyje esančiam rėmeliui. Jeigu įmanoma dar rudenio metu ant dugno patiesti drėgmę sugeriantį dugną, kurį vertėtu pakeisti sausu. Tai galima atsargiai padaryti net esant šalčiams. Aviliuose, kuriuose nėra įrengtas ištraukiamas dugnas tai padaryti sunkiau, bet irgi įmanoma. Jei sudrėkusi viršutinė pagalvė, ja vertėtų pakeisti nauja, sausa (prieš tai pagalvę laikyti šiltoje patalpoje, kad nebūtų ji įšalusi).  Patariama avilio galinę sieną šiek tiek pakelti, kad drėgmės perteklius galėtu nubėgti per laką.

Kai bites ima auginti perus, vertėtų padidinti avilio šilumos išlaikymą lizde. Tam puikiai tinka bites apkloti senais laikrasčiais, uždėti papildomas pagalves. Daugiaauksčiams bedugniams aviliams užkišti dugnus. Papildomai apšildžius bites būtina nepamirsti vitiliacijos, kad bitėms nebūtu tvanku.

Visus darbus prie bičių šiuo metu reikia atlikti labai atsargiai ir tyliai, kad kuo mažiau trigdytusi jų ramybė.

Spausdinti