Straipsniai

"Dėl masinio bičių nykimo vis dėlto kalti pesticidai"

Posted in Straipsniai

Pesticidai, kurie yra naudojami žemės ūkyje, naikina bites darbininkes ir mažina jų gebėjimą rinkti maistą. Tai lemia, kad tie augalai, kuriems bitės yra reikalingos dauginimuisi, taip pat nukenčia.

Asociatyvi nuotr.

 

Londono universiteto mokslininko Richardo Gillo ir jo kolegų atliktas tyrimas rodo, kad dažnas kamanių susidūrimas su pesticidais susilpnina jų gebėjimą ieškoti maisto ir padidina bičių darbininkių mirtingumą, skelbia ABC Science.

GRYNAS.lt jau rašė, kad pasaulyje masiškai nyksta bitės ir varlės, tačiau mokslininkai dar nesutaria kas yra pagrindinė to priežastis.

Jungtinės Tautos apskaičiavo, kad trečdalis viso žmonių suvalgomo maisto, kuris gaunamas iš augalų, priklauso nuo bičių apdulkinimo. Tačiau šiuo metu mokslininkus trikdo skaičiai, kurie rodo, jog bičių skaičius pastaraisiais metais smarkiai krito tiek Šiaurės Amerikoje, tiek Europoje.

Profesorius D. Gillas teigia, kad anksčiau atlikti tyrimai nustatė pesticidų įtaką kiekvienai bitei atskirai, o konkrečiai jo atlikti tyrimai labiausiai orientavosi į bičių kolonijų tyrimus.

Mokslininkai 4 savaites tyrinėjo 40 kamanių kolonijų, kurios gyveno laukuose, tręšiamuose pesticidais neonikotinoidais ir piretroidais.

Tyrėjai pastebėjo, kad bičių skaičius sumažėjo dviem trečdaliais – jos arba mirdavo avilyje, arba nerasdavo kelio atgal.

„Įtaka kiekvienai bitei atskirai daro poveikį visai bičių kolonijai“, – tikina D. Gillas.

www.lrt.lt

Spausdinti