Straipsniai

"Nekviesti bityno svečiai"

Ši žiema tikrai atitinka savo vardą. Kai lauke dar daug sniego ir šalta, bitėms svarbiausia, kad būtų pakankamas kiekis maisto ir kad bitelių ramybės nedrumstų paukščiai, plėšrūnai, technika ir pašaliniai žmonės.

aviliai_ziema

Dar rudenį avilių lakas patariama pridengti eglišakėmis, kurios padeda žiemos metu apsisaugoti nuo zylių ir kitų paukščiukų. Būtina patikrinti, ar neužsikišusios lakos negyvomis bitėmis, jas prakrapštyti kabliuku, apvyniotu izoliacija ar kitu garsą ir krabždesius mažinančia medžiaga. Pastebėjus daug šiukšlių ir korių trupinių, galima įtarti, kad avilyje apsigyveno pelė ar kirstukas. Tai trikdo bites, jos tampa neramios, sunaudoja daugiau maisto, gali imti viduriuoti. Tokios šeimos kartais net nesulaukia pavasario, o jei išgyvena, būna silpnos, lėtai vystosi, lengviau pasiduoda puolančioms ligoms. Pastebėjus avilyje „ nekviestą svečią“, būtina jį išprašyti. Pagauti gana sunku, todėl patariama spęsti spąstelius arba naudoti nuodus.

  

Bitynuose, kurie įkurti netoli miškingų vietovių, šaltos žiemos metu ieškodami maisto aplanko šeškai, lapės ir kiti gyvūnai. Išskirti galima kiaunes, kurios kartais padaro bitininkams didžiulius nuostolius. Kiaune yra plėšrus žinduolis, tai nedidelis, švelnaus kailio, rusvo atspalvio, ant kaklo nuo žandų iki priekinių kojų yra šviesi, geltona dėmė. Jos mėgsta senus spygliuočių ir mišrius miškus, kuriuose daug drevėtų medžių.

Kiaunės sugeba per labai trumpą laiką medinio avilio sienoje padaryti patogų patekimą į vidų. Polesteroliniai aviliai joms dar paprastesnė kliūtis. Patekusios į avilį, išdrasko korius, suvalgo medų, ypač mėgsta bičių duonelę. Beveik visada šeima žūna, nebent pastebima dar neįsismaginusi kiaunė. Paragavusios medaus dažnai grįžta į bityną ir imasi kito avilio. Laiku nepastebėjus galima netekti visų bičių šeimu, esančių bityno skyriuje .

Kiaunės dažniausiai ieško maisto ir medžioja ryte ir vakare. Pastebėjus bityne šeimininkaujančią, į avilius norinčią įlįsti kiaunę, kuo skubiau reikia imtis apsauginių priemonių, nes kiaunės dirba greitai. Aviliams pasigaminti apsauginius skydus iš skardos, tinklo, ar bent jau iš tvirtesnės medienos,  statyti kiaunėms spąstus.

Beech_Marten    kunical5 

Netoli mano bityno skyrių kiaunės gyveno ir anksčiau, bet tik šiemet pirmą kartą rimtai apsilankė ir padarė nuostolių.

Savaitgalis buvo saulėtas, todėl nutariau aplankyti visus bitynų skyrius ir patikrinti bites, pasigrožėti žiema miške. Nuvykęs į pirmąjį skyrių nepastebėjau nieko blogo, tik vieną aviliuką genys bandęs kalenti (bet čia dar žiemos pradžioje). Pravaliau lakas nuo mirusiu bičių ir važiavau toliau. Antrasis skyrius įkurtas miško pakraštyje, bitidėje. Tik pravėręs bitidės duris nustėrau... Viduje pamačiau viską išvartyta, pagalvės ant žemės, rėmeliai išmėtyti, pritrupinta korių gabaliukų. Iš pirmo žvilgsnio net nesupratau kas dedasi, kol lubose pastebėjau už kumštį didesnę skylę. Pirmoji mintis, kuri ir pasitvirtino – kiaunė. Užėjęs į vidų pamačiau, kad žiemoti paliktų septynių bičių šeimų kiaunė išdraskė keturias ir, kaip tyčia, stipriausias. Likusios trys šeimos suirzusios, neramios. Aplinkui bitidę pritrupinta korių gabaliukų, buvo matyti daug smulkių pėdučių.

Tą dieną nebuvau pasiruošęs tinkamai sutvarkyti kiaunės padarytą skylę, todėl uždengiau lentom tiek iš išorės, tiek iš vidaus. Atvažiavęs kitą dieną radau visas lentas numėtytas, bet daugiau nuostolių nepadarė. Skylę užkaliau skarda, likusias šeimas reikės atidžiau stebėti iki pavasario.

Nuvykęs į trečiąjį bityno skyrių iš ten esamų devynių bičių šeimų radau išdraskytą vieną. Nuplėšta priekinė avilio lenta prie lakos (avilys dadano tipo, senas ir sutręšęs). Beveik visi koriai sutrupinti, šeima žuvusi.

Nors, atrodo, ir smulkus gyvūnėlis, tačiau pridarė daug nuostolių. Sugadino bitidės stogą, sudraskė avilio sieną, sutrupino korius, suvalgė medų ir bičių duonelę, bet kas skaudžiausia, kad kiaunės sunaikino penkias bičių šeimas.

FOTO IŠ BITYNO, KURĮ APLANKĖ KIAUNĖS:

IMG_2785

IMG_2775

IMG_2782

IMG_2798

IMG_2882

IMG_2908

IMG_2914

IMG_2921

Spausdinti