Siūlau

Anyžinis lofantas

Parduodamas Anyžinis Lofantas
Kiekis: ~40 kg
Pageidaujama kaina:
5 g - 1 Eur,
100 g - 5 Eur,
(perkant daugiau kaina sutartinė)

Kontaktinis telefonas: 8 674 84149
Miestas: Panevėžys (siunčiama į visus miestus)

Tikrintas daigumas ~95 proc.

 

Labai medingas augalas

Mokslininkai yra paskaičiavę, jog bitelės iš vieno ha facelijų prirenka 290 kg nektaro, iš barkūnų apie 250 kg, juozažolių apie 300 kg, melisų-200 kg,o iš anyžinio lofanto apie 1 toną. Jo nektaringumas, palyginti su kitais augalais, labai didelis.

Anyžiniai lofantai gausiai lankomi bičių, labai dekoratyvūs. Aplinkoje skleidžia malonų anyžius primenantį aromatą. Norint pagerinti savijautą, pakanka pusvalandį pabūti anyžinio lofanto lauke, pakvėpuoti jo oru ir sukramtyti kelis lapus; pradingsta nuovargis, žmogus pasijunta žvalesnis.

Šis augalas –tai savotiškas biostimuliatorius, ženšenio giminaitis. Augalai pasižymi antibakteriniu veikimu, mažina arterinį kraujospūdį, švelnina kosulį, stiprina širdies veiklą, žadina apetitą, gerina organizmo medžiagų apykaitą. Kai kurių šalių medicinoje naudojama senėjimo procesams sulėtinti.

Anyžinis lofantas – daugiametis 60–100 cm aukščio žolinis augalas, į mūsų šalį iš Šiaurės Amerikos atkeliavęs tik praėjusio amžiaus 9-ojo dešimtmečio pradžioje. Žydintis augalas dekoratyvus, skleidžia malonų aromatą, jį gausiai lanko bitės. Sakoma, kad norint pagerinti savijautą, pakanka pusvalandį pabūti anyžinio lofanto lauke, pakvėpuoti jo oru, sukramtyti kelis lapelius, ir nuovargis pradingsta, žmogus pasijunta žvalesnis.Anyžinis lofantas sėjamas anksti pavasarį (sudygsta per 10–15 dienų), galima sėti ir iš rudens. Geresnis derlius būna ne sėjant tiesiai į dirvą, o sodinant daigus. Daigai auginami lauke po agrodanga, į dirvą jie sodinami 60–70×30 cm atstumu pradėjus žydėti vyšnioms.

Jei sėkmingai peržiemoja, balandžio pabaigoje ar gegužės pradžioje atželia. Žydi nuo birželio vidurio iki spalio. Sėklos pradeda bręsti rugpjūčio viduryje, subręsta ne vienu metu, todėl lofantus patariama pjauti, kai 50–70 % vaisių paruduoja.

Lofantai gerai auga atviroje, saulėtoje bei derlingoje dirvoje. Jau pirmaisiais auginimo metais stipriai išsišakoja. Per vegetacinį periodą 2–3 kartus apkaupiami, patręšiami. Per sausras būtina palieti. Masinio žydėjimo metu nupjaunama antžeminė augalo dalis, kurią sudaro 44 % žiedų, 26 % stiebų ir 30 % lapų. Pirmąjį kartą pjaunama liepos, o antrąjį kartą rugsėjo mėnesį. Nupjauta žaliava džiovinama pavėsinėje arba džiovyklose.

Anyžiniu lofantu skaninamos vaisių salotos, pudingai, uogienės, kompotai, gaivieji gėrimai, saldumynai, sausainiai. Galima gardinti troškintą bei keptą žuvį, įdarus.

Pasak liaudies medicinos žinovų, anyžinis lofantas reguliuoja medžiagų apykaitą, stiprina organizmą bei stabdo senėjimo procesus, mažina padidėjusį kraujospūdį, naikina ligas sukeliančias bakterijas. Tibeto liaudies medicinos žinovai anyžiniu lofantu pataria gydyti gastritą, skrandžio ir žarnyno sutrikimus bei hepatitą.

Anyžinio lofanto aliejus – bespalvis arba šiek tiek gelsvas skystis, kurio sudėtyje yra daugybė naudingų medžiagų. Jis naudojamas maisto, parfumerijos bei kosmetikos pramonėje.

Anyžinis lofantas dirvai mažai reiklus, turi gerai išvystytą šaknų sistemą, todėl nebijo sausros. Geriau auga derlingesnėje žemėje, nepiktžolėtose priesmėlio arba lengvo priemolio dirvose, atviroje, saulėtoje vietoje. Žydi nuo birželio vidurio iki spalio mėn. Žiedai – ryškiai violetiniai arba melsvi.

Anyžiniai lofantai dauginami sėjant sėklą tiesiog į dirvą arba sodinant daigais. Auginant iš daigų, žolės derlius esti ankstyvesnis ir didesnis, negu auginant iš sėklų. Sėkla yra keturis kartus mažesnė už aguonos grūdą.1000 sėklų sveria 0,5 g. Jų derlius 3,5 cnt/ha. Sėklos esti daigios 2-3 metus. Hektarui apsėti reikia 1-1,5 kg sėklų. Jos sudygsta per 10-14 dienų.

Anyžinis lofantas ypač turtingas mikroelementais. Kaip rašoma literatūroje, jis sukaupia beveik visą Mendelejevo lentelę. Svarbu, kad tarp jų yra labai retų (seleno, jodo, cinko, vario, chromo, mangano ir kt. ), kurių mažai būna kituose augaluose, ir kurie labia reikalingi žmogaus organizmui.

Žaliavai pjaunami žydintys lofantai, jų žolė (lapai ir žiedai) džiovinami pavėsyje, gerai vėdinamoje vietoje. Anyžinio lofanto žiedus ir lapus (ūglius) galima naudoti gydomosioms arbatoms paruošti, mišrainėms, salotoms, žuvies ir mėsos patiekalams paskaninti. Malonų aromatą anyžinis lofantas suteikia uogienėms, kisieliams, gaivinamiesiems gėrimams, sausainiams, pyragams ir tortams.

Liaudies medicinoje anyžinis lofantas vartojamas kaip priešuždegiminė, virškinimą reguliuojanti, saikingai tulžies išsiskyrimą skatinanti ir imuninę sistemą stiprinanti priemonė. Išoriškai lofanto antpilai vartojami plaukams sustiprinti, įpjovimams, seborėjai ir grybelinėms ligoms gydyti. Jeigu kankina nemiga ar galvos skausmas, patartina pagalvę prikimšti išdžiovintų lofanto lapų. Praeis nemiga ir galvos skausmas dings.

Anyžinis lofantas- tai žalioji vaistinėlė, vitaminų ir retų mikroelementų šaltinis, kurių dažnai trūksta įprastame žmogaus racione. Auginant daug lofanto, jį galima panaudoti kaip pašarą gyvuliams.

Anyžinio lofanto žiedai nebijo lietaus, nes prie augalo kamieno prisitvirtinę horizontaliai. Todėl bitės juose visuomet randa nektaro.

Dėl ilgo žydėjimo ir tvirto stiebo rekomenduotina auginti miestų gėlynuose.

Medus, su vyraujančių anyžiniu lofantu skoniu yra švelnus, aromatingas, ilgai netirštėja,”nekutena” gomurio.

Kaip auginu anyžinius lofantus

Snieguolė Zabulionytė

Apie lofantų naudą, kokios puikios jų medingosios ir vaistinės savybės, taip pat ir auginimą parašyta labai daug, tačiau pradėjus auginti paaiškėja, kad ne viskas atitinka teoriją.

Pirmąjį lauką užsodinome daigais. Kaip ir rekomenduojama, sėklas sėjome anksti pavasarį (galima sėti kovo pabaigoje– balandį, taip pat ir rudenį). Sėklos smulkios, už aguonos grūdą mažesnės, jų negalima įterpti giliai. Verčiau visai neįterpti, berti dirvos paviršiuje – įterpia lietus. Apie birželį daigus jau galima sodinti į nuolatinę augimo vietą.

Daigus sodinome eilutėmis. Jei yra galimybė tarpueilius purenti traktoriumi, geriau palikti 70 cm tarpueilius, o jei tokios galimybės nėra, pakanka 50 cm. Eilutėje daigai išsodinami kas 25–30 cm. Lofantai žydėjo ir sėklas subrandino jau tais pačiais metais. Lauką reikėjo paravėti, kad nenustelbtų piktžolės. Herbicidų nenaudojau. Pesticidai ir bitės – sunkiai suderinami dalykai. Kita vertus, mano žemė sukultūrinta.

Lofantai žiemoja, pavasarį atželia puikiai. Nebuvo metų, kad iššaltų. Nuo antrų augimo metų pradeda žydėti birželio pabaigoje–liepos pradžioje ir žydi apie tris mėnesius. Ypač naudingas vėlyvasis žydėjimas – bitės apsisaugo nuo lipčiaus, kuris bičių žiemos maistui yra netinkamas. Pastebėjau, kad lofantai skiria nektarą ir vėsesniu oru, net ir per lietų. Praėjusią vasarą, kai tvyrojo karščiai, lofantus taip pat labai noriai lankė bitės, net kamanės.

Viena problema – augalai nemėgsta užmirkimo. Šią vasarą daug lijo, o mano žemė sunkesnė. Smarkus lietus viršutinį dirvos sluoksnį suplaka, susidaro pluta. Kad šaknys gautų oro ir deguonies, dirvą reikia supurenti.

Anyžinius lofantus mėginome auginti ne tik daigais, bet ir sėjant. Darėme eksperimentą – sėjome į facelijas. Rezultatas neblogas, bet sėti reikėtų per du kartus: pradžioje išsėti vieno augalo, paskui – kito augalo sėklas. Mat jos labai smulkios, byra greitai, per giliai.

Lofantus sėjome ir šį rudenį. Ruduo ilgas ir šiltas, pasėlis sudygo per anksti, todėl lauką atsėjome tiesiogprieš savaitę.

Kiek auginame lofantus, jų iki šiol netręšėme, stebime. Kitais metais ketiname pirmą kartą panaudoti trąšas – ankstyvą pavasarį įterpti kalio trąšų su fosforu ir siera.

Ne tik bitėms

• Baltasis anyžinis lofantas vaistinėmis savybėmis konkuruoja su ženšeniu. Tai vienas efektyviausių imuniteto stiprintojų, organizmo stimuliatorių.

• Vaistinis augalų poveikis jaučiamas net ir 10–15 min. pavaikščiojus po lauką – sujudinti augalai skleidžia eterinius aliejus, pašalina nuovargį.

• Lofantų labai skani arbata, ypač su citrininėmis melisomis.

• Augalo žiedai, lapai – puikus pagalvių užpildas. Skleidžia malonų aromatą, padeda užmigti.

• Anyžiniai lofantai labai tinka su medumi. Tai idealus derinys arbatoms. Iš džiovintų lofantų taip pat ruošiame ekstraktą, jį maišome su medumi.

• Lofantų šluotelės – gera žaliava vonioms. Ne tik ramina, bet ir valo odą.

Spausdinti El. paštas