Begėdiškai suklastotas: medus, kurį valgome, tikriausiai nėra medus

Importuojamas medus Europos Sąjungoje yra vis prastesnės kokybės. Tokia išvada padaryta ES Komisijos užsakymu atliktame tyrime.
Pagal tai 46 procentai Jungtinio tyrimų centro (JTC) ir Europos kovos su sukčiavimu tarnybos (OLAF) laboratorijoje tirtų mėginių neatitiko grynumo standarto, bet, be kita ko, buvo papildyti cukraus sirupu.
 
Pin em Savjeti
 
Taigi padirbinėjimo lygis yra maždaug tris kartus didesnis nei ankstesnėje ES kontrolės ataskaitoje 2015–1017 m. Tuo metu atmestų mėginių dalis siekė tik 14 proc.
 
Ypač įspūdingi buvo medaus mėginiai iš Kinijos ir Turkijos – atitinkamai 74 ir 93 procentai suklastoto medaus.
ES importuoja apie 40 % suvartojamo medaus.
 
Nustatyta, kad visi per JK importuoti medaus mėginiai neatitinka reikalavimų, greičiausiai dėl to, kad prieš reeksportą buvo sumaišyti su kitur pagaminta produkcija. Prieštaravo ir ukrainietiškam, meksikietiškam bei braziliškam medui.
ES importuoja apie 40 % suvartojamo medaus, todėl ji yra antra pagal dydį importuotoja pasaulyje po JAV.
ES teisės aktai draudžia į medų dėti sirupo. Tačiau klastotės tampa vis įmantresnės, o dauguma klientų į spąstus patenka nieko neįtardami, teigia vartotojų teisių gynimo organizacija „Foodwatch“.
 
Dažniausias apgaulės būdas yra cukraus sirupų (pagamintų iš ryžių, kviečių arba cukrinių runkelių) įdėjimas. Ataskaitoje taip pat minimas sunkiai atsekamų priedų ir dažiklių naudojimas.,
 
„Medus natūraliai turi cukraus ir pagal ES įstatymus jis turi išlikti grynas: jame neturi būti vandens ar pigių cukraus sirupų, kurie dirbtinai pridedami siekiant padidinti kiekį“, – teigia Europos kovos su sukčiavimu tarnyba.
„Nors rizika žmonių sveikatai yra nedidelė, tokia praktika klaidina vartotojus ir baudžia sąžiningus gamintojus.
 
Nesąžininga konkurencija
Vidutinė importuoto medaus kaina 2021 metais siekė 2,32 euro/kg, o ryžių cukraus sirupai – 0,40-0,60 euro/kg. Tai paaiškina padirbinėjimo patrauklumą.
 
„Foodwatch“ duomenimis, ES rinka yra „tikras sietas, per kurį sukčiai gali parduoti savo padirbtus gaminius“.
Atrodo, kad problema yra sisteminė: iš 123 medaus eksportuotojų į Europą 70 įtariamų padirbinėję savo produktus, o iš 95 patikrintų Europos importuotojų du trečdaliai yra paveikti bent vienos įtariamos siuntos.
Iki šiol, OLAF duomenimis, ES buvo ištirti 44 prekybininkai, o septyniems buvo skirtos baudos.
Iš 21 Prancūzijoje paimto mėginio tik keturi buvo „tikras medus“. Vokietijoje, kur sutelktas trečdalis Europos importo, pusė iš 32 paimtų mėginių buvo įtartini.
 
„Foodwatch“ ragina sukurti „tinkamas kontrolės priemones“, „suderintą sukčiavimo nustatymo metodiką“ ir visų pirma „skubiai ištaisyti neskaidrumą“ dėl medaus sudėties.
 
Išsamesnė informacija apie medaus kilmę etiketėje
Valstybės narės sunerimusios: sausio mėn. maždaug 20 valstybių narių, įskaitant Prancūziją, paragino Europos Komisiją sugriežtinti skaidrumo reikalavimus, kai numatoma 2001 m. peržiūrėti galiojančias taisykles.
 
„Dabartinės taisyklės suvienodina vienos šalies medaus gamintojus ir medaus mišinių gamintojus“, – sakoma Slovėnijos parengtame pareiškime, kuriam pritarė 19 kitų šalių. Jame raginama keisti ženklinimo taisykles, kad būtų pateikta „detalesnė informacija apie medaus kilmę“ ir „padidėtų sektoriaus pelningumas“.
 
ES žemės ūkio asociacija COPA-COGECA siūlo, kad medaus mišinių etiketėse „įvairios kilmės šalys būtų nurodytos mažėjančia tvarka su procentais“ ir ragina „sistemingai tikrinti importuojamo medaus pristatymą“.
 
Vertimas iš Vokiečių kalbos (megėjiškai), tai gali būti šiokių tokių klaidų.
Originalus tekstas:

Spausdinti El. paštas